Latest News Sports Top News

The 11th Jharkhand State Sub Junior Wushu Championship :: Ranchi stood 1st in the overall medal tally.

WshsuRanchi, Jharkhand May 26, 2015 ::  The 11th Jharkhand State Sub Junior wushu championship conducted successfully at Hindalco alumina Club, Hindalco, Muri, Ranchi . Approx 365 participants from different dist of Jharkhand participated in this championship.

Ranchi stood 1st in the overall medal tally , while Chatra stood 2nd and Dhanbad stood 3rd place The Chief Guest of the closing ceremony was Vikas Munda (MLA) and other guests were Sunil Singh, Jaipal Singh ,Dr Anshu Sahu, A K Mishra, Uday sahu, Shashikant Pandey, Razi Ahmed, Gokuland Mishra, Wahid, who distributed the medals and certificates to the winners.

 The technical officials behind the success of this championship were A D Dwivedi ,Shailendr Dubey, Deepak Gope, Razi Ahmed., Shashikant Pandey, Bahkti Bhushan Singh, Sushil Kachhap, Ajay Singh. Roshan Rajak , Jyoti Kumari and Kartik ram.

The programme ended with vote of thanks by Mr Prakash Ram.

 The selected wushu players will take part in forthcoming National Sub Junior wushu Championship schedule in the month of august at chandigarh

OVER ALL CHAMPION

RANCHI              –         1ST (with 111 points)

CHATRA              –         2ND (with 37 points)

 DHANBAD                   –         3RD (with 32points)

RESULT [ Taolu ] Girls group B

Changquan C BOYS

  Name State Time Final Score
Gold SAURAV MAHTO MURI 6.60
Silver AAYUMAN A KUMAR RANCHI 6.50
Bronze SHOUMAY DUBEY RANCHI 5.40
Bronze SANDEEP KUMAR BEDIA MURI 5.40

 

NANQUAN BOYS

  Name State Time Final Score
Gold SHIVAM ORAON CHATRA 6.60
Silver RAHUL KUMAR GANJHU CHATRA 5.90
Silver PRAMOD KUMAR BEDIA MURI 5.90
Bronze ABHAY MEHTA MURI 5.80

 

NANQUAN GIRLS

  Name State Time Final Score
Gold GEETA XALXO RANCHI 6.60
Silver SONY TIRKEY RANCHI 5.10
Bronze AASHA KUMARI CHATRA 5.00
Bronze PRIYANJALI PRASAD RANCHI 5.00

 

CHANQUAN B GIRLS

  Name State Time Final Score
Gold NISHA KUMARI CHATRA 6.69
Silver SUREKHA MUNDA RANCHI 5.40
Bronze MANISHA SINGH RANCHI 5.00

 

CHANQUAN B BOYS

  Name State Time Final Score
Gold MANISH MUNDA RANCHI 6.01
Silver ANIL GANJHU CHATRA 6.00
Bronze RAKESH ORAON RANCHI 5.90

 

CHANQUAN C GIRLS

  Name State Time Final Score
Gold SNEHAL AGARWAL RANCHI 6.60
Silver RITA MAHTO MURI 6.40
Bronze NIKITA PAHAN RANCHI 6.00
Bronze TANNUSHRI RANCHI 6.00

 

TAIJIJIAN GIRLS

  Name State Time Final Score
Gold PURNIMA KUMARI MURI 6.00
Silver SANYA KUMARI MURI 5.00

 

TAIJIJIAN   BOYS

  Name State Time Final Score
Gold VISHAL GANJHU CHATRA 6.60

 

Result [Sanshou] : Girls

Girls Below – 24 kg

  Name State
Gold ANJALI KUMARI GUPTA DHANBAD
Silver ANUPA JAGRANI DUNGDUNG RANCHI
Bronze REETIKA EKKA RANCHI
Bronze SALU RAGINI ORAON CHATRA

 

Girls Below – 28 kg

  Name State
Gold SUSMITA TIRKEY RANCHI
Silver AMANNA KHATOON RANCHI
Bronze ABHILASHA SOREN RANCHI
Bronze TANVI RANCHI

 

Girls Below – 32 kg

  Name State
Gold SIMRAN KHALKHO RANCHI
Silver KAJAL MUNDA RANCHI
Bronze ALISHA KUMARI RANCHI
Bronze DEEPIKA KUMARI RANCHI

 

Girls Below – 36 kg

  Name State
Gold KANAKLATA RANCHI
Silver VINITA TOPPO RANCHI
Bronze SANJU KUMARI DHANBAD
Bronze SWATI TOPPO RANCHI

 

Girls Below – 40 kg

  Name State
Gold ASRITA KERKETTA RANCHI
Silver TUSHI KUMARI MURI
Bronze KHUSBOO KUMARI RANCHI
Bronze SUNITA RAO DHANBAD

 

Girls Below – 44 kg

  Name State
Gold GANGA KARMKAR E SINGHBHUM
Silver SUSHMA TIRKEY RANCHI
Bronze GAURI HORO RANCHI
Bronze RESHMI TIRKEY RANCHI

 

Girls Below –48 kg

  Name State
Gold PRIYANKA YADAV DHANBAD
Silver PALLAVI GARI RANCHI
Bronze KHUSBOO MINZ RANCHI
Bronze PUJA KUMARI RANCHI

 

Girls Below – 52 kg

  Name State
Gold ANJALI KUMARI DHANBAD
Silver KAVITA GOSWAMI RANCHI
Bronze SUNITA LAKRA RANCHI
Bronze KIRAN KUMARI CHATRA

 

RESULT [Sanshou]boys

BOY’S Below – 20 kg

  Name State
Gold NIKHIL TIGGA RANCHI
Silver ABHISHEK ORAON RANCHI
Bronze VIVEK TIRKEY RANCHI
Bronze VIKASH ORAON CHATRA

 

BOY’S Below – 24 kg

  Name State
Gold SHIVAM GUPTA DHANBAD
Silver CHANDAN KUMAR RANCHI
Bronze VIKASH ORAON RANCHI
Bronze SHIVAM TIGGA RANCHI

 

BOY’S Below – 28 kg

  Name State
Gold ANKIT ADITYA RANCHI
Silver ASHISH TOPPO RANCHI
Bronze ANKIT DHANBAD
Bronze SONU LOHRA E SINGHBHUM

 

BOY’S Below – 32 kg

  Name State
Gold NISHANT KACHHAP RANCHI
Silver MANISH KUMAR SAHU RANCHI
Bronze JAIDEV RAM RANCHI

 

Boy’s Below – 36 kg

  Name State
Gold RAVI KUMAR GANJHU CHATRA
Silver BINOD BAWARI RANCHI
Bronze RANJEET ORAON RANCHI
Bronze ROBIN TOPPO RANCHI

 

Boy’s Below – 40 kg

  Name State
Gold ABHIMNYU DHANBAD
Silver MUKESH ORAON RANCHI
Bronze UJJAWAL ORAON RANCHI
Bronze SANJAY RAM RANCHI

 

Boy’s Below – 44 kg

  Name State
Gold MANISH BARLA RANCHI
Silver RUPLAL MAHTO CHATRA
Bronze VINOD ORAON RANCHI
Bronze HIRAMAN MUNDA RANCHI

 

Boy’s Below – 48 kg

  Name State
Gold UMESH KUMAR GANJHU CHATRA
Silver GANESH LOHRA E SINGHBHUM
Bronze KRISHNA KUMAR CHATRA
Bronze VISHNU DEO MUNDA RANCHI

 

Boy’s Below – 52 kg

  Name State
Gold SHASHIKANT MAHTO RANCHI
Silver SUMIT ORAON RANCHI
Bronze SANJEEV MUNDA RANCHI
Bronze ASHISH TIRKEY RANCHI

 

Share

Leave a Reply